Az már korábbi cikkeinkből is kiderülhetett olvasóink és ügyfeleink számára, hogy egy robotporszívó hatékonysága számos tényezőn múlik. Ezek közül is az egyik legfontosabb a rendszeres karbantartás, főként a kefe állapotának folyamatos ellenőrzése.
A robotporszívó kefe csere ugyan nem egy mindennapos beavatkozás, a legtöbbször elegendő 6-9 havonta elvégezni a kapcsolódó karbantartást, ez a témakör azonban sokkal összetettebb és fontosabb annál, minthogy ennyivel elintézzük.
Szerviztapasztalataink ugyanis azt mutatják, hogy a felhasználók többsége hajlamos az utolsó pillanatokig várni a kefe cseréjével, ami nemcsak a takarítás minőségére van rossz hatással, hanem a robotporszívó élettartamára egyaránt.
Aktuális cikkünkben ezért rengeteg saját tapasztalattal kiegészítve összefoglaltuk, hogy miért nem szabad elhanyagolni egy Xiaomi robotporszívó kefe cseréjét.
Írásunkban természetesen több olyan információ elhangzik, ami márkafüggetlenül értelmezhető. Emiatt akkor is rengeteg hasznos tanácshoz juthatunk belőle, ha nem Xiaomi robotporszívó van a birtokunkban.
Miért olyan fontos a kefe egy Xiaomi robotporszívón?
Egy Xiaomi robotporszívó kefe csere azért olyan lényeges, mert ez az alkatrész kimagasló szerepet játszik a takarításban, annak minőségében. Minél jobb állapotban van, annál hatékonyabban képes a szívónyílás felé terelni a padlón vagy a szőnyegen felgyülemlett koszt és port.
Ez azonban még nem a teljes válasz a kérdésre, hiszen ezen a ponton fontos beszélni a szívóhatásról is. A robotporszívók által alkalmazott szívóerő – amit jellemzően Pascalban adnak meg Pa rövidítéssel – még nem olyan kiemelkedő, mint egy vezeték nélküli- vagy egy hagyományos porszívónál.
Ezt a hiányosságot orvosolja minden gyártó a keferendszerrel, és ezért olyan fontos a robotporszívókon – azaz nem csak a Xiaomi termékein – a megfelelő keferendszer, illetve miatt haladnak olyan gyors ütemben a kapcsolódó fejlesztések.
Ha megtekintjük ugyanis a robotporszívók keferendszerének fejlődéstörténetét, a hagyományos sörtés keféktől lassan eljutottunk a vegyes vagy tisztán szilikonlamellás megoldásokig, sőt egyre több termékben található dupla görgőkefe, aminek az oka a takarítás minőségének növelése.
Mi a kefék feladata egy robotporszívón?
Noha fentebb már írtuk félszavakkal, azonban lássuk egy kicsit konkrétabban is, hogy pontosan mi a kefék feladata egy robotporszívón!
Cikkünkben leginkább a főkefével foglalkozunk, így most az oldalkefék feladatát nem írjuk le külön – ez egy másik írásunk témája lesz –, de annyit azért megjegyeznénk, hogy a Xiaomi robotporszívó kefe cseréjekor ezt is ajánlott szemügyre venni, mert kopása szintén befolyásolja a takarítás minőségét.
A főkefe minden egyes robotporszívó alsó felén helyezkedik el, a legfontosabb feladatuk pedig, hogy forgó mozgást végezve érintkezzenek a padlóval, illetve a szőnyegekkel, ott fellazítsák a letapadt szennyeződéseket, majd azokat a szívónyílás irányába tereljék.
Ezzel ellensúlyozható a hagyományos porszívókhoz viszonyított gyengébb szívóerő, és ezért olyan fontos, hogy a keferendszer állapotára jobban odafigyeljünk, mert a kopások és a deformációk ezt az összhatást jelentős mértékben leronthatják.
A felmosó funkció is elengedhetetlen
Ha a robotporszívó padlóra van optimalizálva, akkor nagyon fontos a felmosás funkció is. A gyártók túlzás nélkül a kemény hidegburkolatok makulátlan tisztítása miatt fejlesztik évről-évre ezt a tulajdonságot, így ma már többféle technológia közül tudunk válogatni magunknak.
Hogy melyik mellett döntünk, azt jellemzően nagyon jól behatárolja a robotporszívó ára is. Az olcsóbb modellek még például nagyon egyszerű, fix felmosós alternatívával dolgoznak, vagyis a mopot megnedvesítik és húzzák maguk alatt a padlón, ami inkább nedves portörlés, mint felmosás.
Ennél sokkal jobb eredmények érhetők el padlón a vibrációs felmosókkal. Az ilyen robotporszívók esetében a nedves mop folyamatosan rezeg a használat közben, amivel egyfajta súroló mozgást ér el, így nemcsak a port, hanem az odaszáradt makacs szennyeződéseket is képes feltakarítani.
Ennél egy kicsivel izgalmasabb technológia a mai prémium robotporszívókban használt forgó felmosós technológia. Bár az első jelentősebb eredmények ezen a téren csak az elkövetkezendő egy-két évben várhatók, de már az ezzel szerelt modellek is nagyon kimagasló padlótisztítási tulajdonságokkal rendelkeznek.
Ha tehát a leendő robotporszívó padlóra lenne kiválasztva, érdemes már utóbbi két felmosó technológia közül válogatni a megfelelő hatás elérése érdekében.
Honnan tudhatjuk, hogy Xiaomi robotporszívó kefe cserére van szükség?
Az egyik legfontosabb témakör a Xiaomi robotporszívó kefe csere kapcsán, hogy pontosan honnan ismerhetjük fel a kérdéses alkatrész problémáját?
A szoftveres segítség jó támpont lehet
Valamennyi robotporszívó – a Xiaomi termékei szinte kivétel nélkül – olyan szoftveres háttérrel rendelkeznek, amelyek megtámogatják a karbantartás hatékonyságát. Segítségükkel tájékoztatnak és figyelmeztetnek, ha a tartozék csereéretté vált.
Tudni kell azonban, hogy egyelőre még nem olyan fejlett a technológia, hogy a robotporszívók valóban látják a kopásokat és a sérüléseket, egyszerű statisztikai alapon kalkulálnak, aminek a háttere jellemzően a takarítási idő.
Ez valamikor meglepően pontos, de vannak esetek, amikor a szoftver bár új alkatrész vásárlására figyelmeztet, valójában a Xiaomi robotporszívó kefe cseréjével még ráérünk, mert jó állapotnak örvend.
A kopás ugyanis nagyon sok tényezőtől függ. Egy normál háztartásban, ahol csak kiegészítő jelleggel üzemel a robotporszívó, esetleg kisebb mértékű a padló szennyezettsége, könnyedén előfordulhat, hogy a megadott intervallumon túl is használható marad a porszívó keféje.
A manuális ellenőrzés mindig a legbiztosabb
Éppen a fentiek miatt minden csere előtt ajánlott manuálisan is szemügyre venni a keféket. A látható problémák alapján ugyanis szoftveres segítség nélkül el lehet dönteni, hogy az alkatrész csereéretté vált-e vagy sem.
Nyilvánvalóan követhetjük a gyártó előírásait és utasításait is, de több éves szerviztapasztalattal a hátunk mögött mi inkább azt javasoljuk, hogy mindig a látottak és a tapasztalatok döntsenek.
Különösen annak fényében, hogy a gyártók által megszabott időintervallumok nemcsak kitolódhatnak, hanem akár le is csökkenhetnek, azaz a kefe hamarabb elkopik, minthogy a szoftver jelezne.
Gyakori probléma a háztartásoknál, hogy a robotporszívó keféje éles tárgyakkal találkozik a padlón – például egy egyszerű csavarral –, ami könnyen kárt tehet a kefékben, de a szilikonos rendszerekben a magas fémküszöbök, bizonyos kábelek, sőt még a fém szegélyek is gondot okozhatnak.
A felhasználók feladata minden esetben, hogy ezekre odafigyeljenek a karbantartás során, mert a gyártók nem vállalnak garanciát a kopóalkatrészekre, így a kefe ilyen jellegű sérüléseire sem.
Tudni kell továbbá, hogy a mai robotporszívók hajtómotorja nagyon erős, gyakorlatilag minden felületen képesek kellő erővel forgatni a keféket, így az sem jelent számukra problémát, ha például át kell menniük egy élesebb küszöbön, ami egyszerűen lekoptatja, ledarálja a sörték végét.
Ettől kezdve a kefe már nem éri el a padlót, nem úgy söpör, mint korábban, és mivel a szívóerő önmagában kevés a megfelelő tisztításhoz, ezért a takarítás minőségén rögtön érezhető lesz az elváltozás.
Összegezve: ha azt látjuk, hogy a kefe ránézésre már szakadozott, jelentős mértékben elkopott, lamellái vagy sörtéi eldeformálódtak, hiányoznak belőle darabok és ez a takarítás minőségére egyaránt negatív hatással van, akkor ott cserére van szükség.
Mitől kophatnak a robotporszívó kefék?
A kefék kopása nagyon sokoldalú folyamat. Mivel kopóalkatrészekről van szó, eleve a hétköznapi használat során is folyamatosan dörzsölődnek, gyengül az anyaguk, vékonyodnak, repedeznek, deformálódnak, egyszóval nem kell őket extrém hatásnak kitenni ahhoz, hogy elkopjanak.
Amint azonban az imént is említettük, vannak olyan körülmények, amikor egy Xiaomi robotporszívó kefe csere sokkal előbb indokolttá válik, mert nem rendeltetésszerűen volt használva, esetleg figyelmetlenség miatt olyan elemekkel és felülettel érintkezett, ami idő előtti sérüléseket idézett elő.
Előfordulhat, hogy csak egy gyerekjáték kemény műanyagalkatrészével találkozott a kefe vagy egy éles csavart, esetleg egy magas fémküszöböt dörzsölt meg, ami idő előtti kopást, illetve sérüléseket idézett elő.
A robotporszívó kefék felépítése
Hogy jobban megértsük a Xiaomi robotporszívó kefe cseréjének fontosságát, lényeges tisztában lennünk a kérdéses kiegészítők felépítésével.
Márkafüggetlenül elmondható, hogy valamennyi robotporszívó kefe három főbb részből tevődik össze. Ezek a következők:
- A kefe szélein találhatók a tengelyvégek, amelyek a hajtáshoz kapcsolódnak, így tudja elérni a robotporszívó a forgómozgást.
- A középső rész a leglátványosabb, hiszen itt helyezkednek el típustól függően a sörték, illetve a szilikon lamellák, amelyek a munka oroszlánrészét végzik, emiatt rajtuk láthatók leginkább az elhasználódás jelei.
- A harmadik legfontosabb alkatrész a csapágy, ami elősegíti, hogy a kefe könnyen, zajtalanul és egyenes vonalban tudjon forogni a dobban.
Lássuk a kefe részegységeihez kapcsolódó fontosabb tudnivalókat!
Tengelyvégek, hajtás
A tengelyvégek a robotporszívó kefék legkevésbé sérülékeny elemei, kellően erősek, általában nincs velük probléma, azonban a karbantartás szempontjából így is ajánlott odafigyelni rájuk.
Ennek az oka, hogy a tengelyek végére gyakran fel tudnak tekeredni hajszálak, illetve meg tudnak tapadni szennyeződések, amire érdemes ránézni alkalmanként, mert be tudják fékezni a kefét, ami erre az alkatrészre nem feltétlenül, de a hajtásra előnytelenül hat.
Középrész
A robotporszívó keféjének középrésze már jellemzően több gondoskodást és odafigyelést igényel.
Különösen a sörtés modellek például nagyon gyűjtik a szöszt és a kisállatszőrt, sőt a hosszabb hajszálakat is feltekerik, amelyek utána nem tudnak távozni a tartály irányába, a kefe deformációja miatt pedig mérsékelik a porszívó takarítási hatékonyságát.
A szilikonlamellás megoldásokkal jellemzően kevesebb probléma van, nem hajlamosak a szöszök és a kisállatszőr gyűjtésére, sőt a hosszabb hajszálakat is ritkábban tekerik fel, de ettől függetlenül rendszeres ellenőrzést igényelnek, mert egy hajszál könnyen el tudja hajlítani a szilikonlapátot, ami rögtön csökkenti a takarítás hatékonyságát.
Csapágy
A csapágyakról általánosságban nagyon kevés szó esik a robotporszívó kefe csere kapcsán, holott egy nagyon fontos kopóalkatrész. Kosz hatására például ez is meg tud akadni, ami negatív hatást gyakorol a munkavégzésre.
Egy jobb robotporszívó esetében ez a hajtómotorra nem lesz hatással, ugyanúgy forgatja tovább a kefét, de állóra fékezve már tehet benne kárt, ám ami ennél is fontosabb: a takarítás minősége nagyot romlik, a csapágyvég pedig kellemetlen zörgő hangot hallat.
A hosszabb hajszálak képesek arra, hogy a csapágyat állóra fékezzék, ha a csapágyvég és a tengely közé csavarodik. Ez lokálisan nemcsak zörgést, hanem a csapágy felületének roncsolódását is előidézheti.
Sőt, a karbantartási hiányosságok miatt előfordulhat, hogy olyan sok koszt, port és hajszálat gyűjt össze a tengely, hogy az kifelé kezdi el feszíteni a csapágyat. Ennek hatására a kefe szélessége módosul, megszorul a házban és akár súlyosabb következményeket is előidézhet.
A szervizben találkoztunk már például ebből fakadó dobtöréssel, illetve a főkefe motorjának meghibásodásával, amelyek nemcsak magasabb javítási költségekkel járnak, de garanciális termék esetén annak elvesztésével is, hiszen a gyártói jótállás egyetlen terméknél sem vonatkozik olyan alkatrész cseréjére, amelynek meghibásodása karbantartással kivédhető lett volna.