A robotporszívók nagyon komplex eszközök, amelyek rendkívül precíz és kifinomult technológiai háttérrel rendelkeznek, emiatt javításuk is kiemelt szakértelmet, odafigyelést, illetve megfelelő felszerelést igényel.
Ennek ellenére mégis nagyon sokan megpróbálják otthoni körülmények között megjavítani elromlott robotporszívóikat, ami tapasztalataink szerint a legtöbbször katasztrofálisan végződik.
Az idei évben különösen sok megkeresés érkezett szervizünkhöz azzal kapcsolatban, hogy valaki fórumokon vagy Facebook csoportokban kapott tanácsok alapján vagy csak saját ötlettől vezérelve nekilátott robotporszívója megjavításának, de nem sikerült elhárítani a hibát, sőt még rosszabb lett a helyzet.
Ezért most úgy határoztunk, hogy összegyűjtünk néhány képekkel illusztrált gyakori példát, amelyekkel nem elriasztani szeretnénk az embereket, mint inkább segítséget nyújtani számukra, hogy otthoni javítás esetén mire figyeljenek oda mindenképpen.
A legszerencsésebb természetesen továbbra is az, ha inkább hozzáértő kezekbe adjuk meghibásodott robotporszívónkat, hiszen ezek az eszközök túl értékesek és fontos szerepet töltenek be otthonunkban ahhoz, hogy a megfelelő gyakorlat nélkül próbáljuk meg javítani őket.
Ha ideális helyet keresünk egy meghibásodott porszívó javítására: robotporszívó szerviz Budapesten.
Szétszerelésből fakadó problémák
A robotporszívók javításakor már eleve a szétszerelés is nagy buktatókat tartogat. Ezek a készülékek ugyanis nagyon sok burkolati elemet tartalmaznak, amelyeket kisebb problémák esetén is gyakran el kell távolítani.
Rögzítésük jellemzően csavarral biztosított, azonban tudni kell, hogy a gyártók ehhez gyakran többféle méretű és szabványú csavart alkalmaznak. Ezek a gyakorlatlan szemeknek sokszor egyformának tűnhetnek, a legtöbb probléma pedig általában éppen ebből fakad.
A legtöbbször egyszerű csillagcsavarok rögzítik a burkolati elemeket, de a többféle méret ellenére sokan ugyanazzal a csavarhúzóval próbálják meg eltávolítani az egyes darabokat. Ez gyakran már egyetlen szétszereléskor is a csavar fejének elkopását eredményezi, ami nemcsak a szétszerelést, hanem a későbbi összeszerelést egyaránt ellehetetleníti.
Amennyiben tehát eltávolítjuk a burkolati elemeket, mindig figyeljünk oda erre, kizárólag a csavar fejéhez illeszkedő csavarhúzót válasszuk, és ha nincs pont akkora méret vagy típus, akkor inkább ne álljunk neki a beavatkozásnak.
A többféle csavartípusból fakadóan a robotporszívó javításakor már a szétszerelésnél fontos kialakítani valamiféle rendszert. Lényeges ugyanis, hogy a kiemelt csavarok pontosan oda kerüljenek vissza, ahonnan eltávolítottuk azokat.
Vannak olyan burkolati elemek, amelyek ugyanolyan méretű és típusú csavarral vannak rögzítve, ilyenkor nem okoz gondot, ha felcseréljük őket, de ellenkező esetben komoly kárt tehetünk a porszívó burkolatában, illetve a csavarhelyben egyaránt.
Nagyon sok robotporszívó rendelkezik azonos fejű, ámde eltérő hosszúságú csavarokkal. Más méret kell ugyanis a felnyitható fedél és más az alsó rész burkolati elemeinek rögzítéséhez. Amennyiben ezeket véletlenül felcseréljük, olyan károkat is előidézhetünk, amelyeket már nem biztos, hogy meg lehet javítani.
Hogy példát is hozzunk erre: a legtöbb Roborock robotporszívónak a fedél zsanérjait csak és kizárólag rövidebb csavarokkal lehet rögzíteni. Ezek a csavarok ugyanolyanok, mint az alsó és a felső burkolat összekötését szolgáló megoldások, csak nem olyan hosszúak.
Amennyiben mégis a zsanérhoz alkalmazzuk a hosszabb csavart, az átszakíthatja a csavarmentet, tönkre tudja tenni ezzel az ott elhelyezkedő alaplapot, kábeleket sérthetünk meg, sőt mindezzel akár rövidzárlatot is okozhatunk.
Ezért nagyon fontos, hogy a szétszereléskor minden csavart rendszerezzünk, ha kell rögzítsük a méreteket vagy fotózzunk.
Összeszerelésből fakadó problémák
Amennyiben sikerült a szétszerelést követően elhárítanunk a hibát, akkor a következő kényes pontot az összeszerelés jelenti. Ebben a tekintetben szintén nagyon sok körültekintésre van szükségünk, illetve még akkor is lényeges némi türelem, ha a szétszedéskor minden csavart pontosan felcímkéztünk vagy dokumentáltunk.
A csavarok mellett jelentős hibaforrást jelenthetnek a burkolatok alatt elhelyezkedő kábelek. Ezeket sokszor csak a burkolat takarja a külvilágtól. Ilyen például a bekapcsológombot vagy a lézerszenzort az alaplappal összekötő kábel.
Ezeket mind a hosszúság, mind az elrendezés tekintetében nagy precizitással helyezik el a gyártók, de amennyiben nem rendelkezünk elég gyakorlattal hozzá, akkor nem tudhatjuk, hogy pontosan hol kell futniuk.
Ha erre nem figyelünk oda és a burkolati elemek összepattintásakor vagy csavarozásakor nem találjuk meg a kábelek megfelelő helyzetét, akkor azok könnyedén sérülhetnek, megtörhetnek, sőt akár rövidzárlatot is előidézhetnek, ami az elektronikus rendszer meghibásodását okozhatja.
Ezek megfelelő pozícióját a burkolat összepattintásánál meg kell találni, mert könnyen sérülhetnek, esetleg elnyírhatjuk őket vagy akaratlanul rövidzárlatot is csinálhatunk az elektronikában.
Szintén gyakori probléma még az összeszerelésnél, hogy a csavarokat túlzottan meghúzzák. Ez azért jelent nagy gondot, mert szinte kivétel nélkül műanyag foglalatban helyezkednek el, így nagyon könnyű túlhúzni őket, és ezzel kárt tenni a műanyagban, ami a burkolati elemek vagy bizonyos alkatrészek rögzítését egyaránt ellehetetleníti.
A robotporszívó javítása kapcsán tehát nemcsak a megfelelő helyet kell megtalálnunk az egyes csavaroknak, hanem arról is gondoskodnunk kell, hogy éppen elegendő erővel rögzítsük azokat. Ha túl erősen húzzuk meg őket, akkor a foglalat deformálódhat, a menet teljesen kikophat, extrém esetben a csavar ki is szakadhat a helyéről.
A legjobb, ha érzéssel dolgozunk. Amennyiben elakadt a csavar, nem lötyög az alkatrész, akkor már ne feszegessük tovább. Átlagosan 1-3 Nm nyomaték elegendő a becsavaráshoz, ez pedig kézzel is könnyedén kifejthető.
Az elektromos rendszerhez kapcsolódó hibák
Egy robotporszívó elektromos rendszerét és alaplapját csak és kizárólag kellő alapismeretek, képzettség és gyakorlat mellett szabad javítani! A tápegység szerelése házilag pedig ezek nélkül egyenesen tilos.
Mégis gyakran tapasztaljuk, hogy sokan megpróbálják az otthoni javítást még azok is, akik egyáltalán nem értenek az alaplapokhoz vagy a különféle elektromos rendszerekhez.
Egy elszakadt kábelnél például mindig az azonos színeket kötjük össze és nem alkalmazunk keresztkötést. Ezzel nemcsak magunknak okozhatunk súlyos sérüléseket, de akár még zárlatokat is előidézhetünk, így otthonunk biztonságát egyaránt kockára tehetjük a hozzá nem értésünkkel.
A másik nagyon gyakran visszatérő probléma a robotporszívók otthoni szerelése kapcsán a rövidzárlat. Bár itt fontos megjegyezni, hogy a felmosórendszerekkel kombinált megoldások miatt napi szinten előfordulhatnak kisebb-nagyobb beázásokból fakadó zárlatok, azonban most más szemszögből közelítenénk meg ezt a dolgot.
Tudni kell, hogy a porszívó kezelőgombjai vagy hajtómotorja a rendszeres használatból kifolyólag gyakran meg tudnak szorulni, hiszen a mindennapos kosz és por megteszik a hatásukat, így az alkatrész forgása lelassul vagy teljesen leáll.
Nagyon sokan ezt úgy próbálják meg otthon orvosolni, hogy valamilyen kenőanyagot spriccelnek az érintett közegbe. Ez csupán azért jelent problémát, mert az ilyen, főként spray alapú kenőanyagok nagyon jól vezetik az elektromosságot.
Ezt ráfújni tehát egy elektromotorra vagy annak közvetlen közelébe még akkor is meggondolatlanság, ha egy akkumulátorral irányítható eszközről van szó. Mégis sok tulajdonos megdöbben ilyenkor, hogy a kenőanyag alkalmazását követően füstölni és szikrázni kezd a porszívó.
Az interneten rengeteg téves információ van a robotporszívók javításáról
Szintén saját tapasztalatainkra hivatkozva tudjuk elmondani, hogy az internet világa sokszor amilyen hasznos, gyakran legalább annyira ártalmas is lehet egyben.
Bár a videómegosztókon, a közösségi oldalakon és a megfelelő fórumokon rengeteg hasznos leírás van arról, hogy miként lehet elhárítani a robotporszívók egyes hibáit, sok esetben lépésről-lépésre leírják a teendőket, de sajnos ezek egy jelentős része félrevezető, téves információkat közöl, vagy csak egyszerűen már a hiba beazonosításával problémák vannak.
Egy konkrét példa
Bár rengeteg konkrét esetet tudnánk felsorolni, az egyik legemlékezetesebb éppen a közelmúltban történt.
Adott volt egy meghibásodott robotporszívó, amit tulajdonosa megpróbált otthoni körülmények között megjavítani. Hogy beazonosítsa a hibát, az egyik népszerű magyar robotporszívós közösséghez fordult, ahol néhány percen belül megmondták, hogy mi a probléma, sőt azt is, honnan rendelhet alkatrészt.
A kérdéses elemet Kínából kellett megvásárolni nagyjából 25 ezer forintnak megfelelő összegért. Két hét alatt meg is érkezett, a tulajdonos kicserélte, a szerelés sikeresen megtörtént, de a hiba ugyanúgy megmaradt.
Miután ismét felkereste a csoportot, ott ismét a robotporszívó szétszerelése nélkül, távolról megállapították, hogy az alaplap cseréjére van szükség. Ehhez egy használt alkatrészt kellett megvásárolnia a tulajdonosnak 35 ezer forintért, ami újabb két hét várakozást követően meg is érkezett.
Bár sokkal bonyolultabb beavatkozás, a tulajdonos ezt is sikeresen kicserélte, majd szomorúan vette tudomásul, hogy bár elköltött 60 ezer forintot, de robotporszívója még mindig használhatatlan, sőt egy teljes hónapja nem takarít.
Ezt követően fordult segítségért robotporszívó szervizünkhöz!
Miután szétszereltük az eszközt, rögtön megtaláltuk a hibát: a motor rövidzárlata miatt nem működött a robotporszívó, amit közel egy óra alatt meg tudtunk javítani alkatrészek cseréje nélkül, mindössze 10 000 forintért.
A visszajelzések alapján a termék azóta is problémamentesen üzemel, tulajdonosa pedig levonta a megfelelő konzekvenciákat, illetve a pótalkatrészeket beszerzését úgy fogja fel, hogy esetleges meghibásodás esetén legalább ki tudja majd cserélni azokat a későbbiekben.
Természetesen több ilyen robotporszívó-tulajdonos is megfordult már nálunk, akik az ilyen és ehhez hasonló felesleges kiadásokat már nem értékelték ennyire pozitívan, és megtanulták, hogy probléma esetén inkább hozzáértő szervizhez forduljanak segítségért.