A robotporszívók kapcsán általános tévhit, hogy nevükhöz hűen kizárólag porszívózásra alkalmasak, holott az elmúlt néhány évben jelentős fejlődésen ment keresztül a termékek felmosó funkciója is.
Ma már szinte minden árkategóriában találunk felmosós robotporszívót, azonban tudni kell, hogy minél olcsóbb típusok közül válogatunk, annál kevésbé fejlett technológia vár ránk.
Emiatt előfordulhat, hogy egy felmosós robotporszívóval nem pontosan azt az eredményt kapjuk, amit előzetesen elvártunk. Ezért döntöttünk úgy, hogy egy kicsit tisztába tesszük a kapcsolódó kérdéseket, és összegyűjtöttük a legfontosabb információkat a felmosó rendszerekről.
Hogy milyen egy igazán jó robotporszívó és felmosó? Egyáltalán hogyan működik egy felmosós robotporszívó? Íme minden tudnivaló egy helyen:
A robotporszívók vízadagolásáról
A vízadagolás tekintetében két főbb metódust különíthetünk el a robotporszívók kapcsán, így beszélhetünk
- passzív
- és aktív rendszerekről.
Passzív vízadagoló rendszer
A passzív vízadagoló rendszer a felmosós megoldások bevezetésétől dolgozik a robotporszívókban. Az első működőképes alternatívák voltak, amelyek gravitációs elven működtek: adott volt egy műanyag tartály, amiből egy vagy több szelepen keresztül víz csöpögött a felmosó mopra, amit a robotporszívó menet közben maga alatt húzott.
A robotporszívó és felmosó kapcsolata itt alakult ki először, noha a rendszer mai szemmel már nem túl hatékony, hiszen a víz korlátozások nélkül csepeg, könnyen el tudja áztatni a padlót, és minél nagyobb mennyiségű folyadék van a tartályban, annál gyorsabban csepeg.
Működése tehát nem szabályozható, ellenben olcsó megoldás, nincsen bonyolult vezérlés, pumpa és más egyéb, ami meghibásodhatna, probléma esetén tehát alacsony szervizköltségekkel lehet javítani.
Manapság már nem túl gyakoriak, de azért találhatunk passzív rendszert a piacon, így a Roborock S50, az S6, az S6 Pure, de még a Roborock Q5 Pro is ilyen szisztémán alapul. Nem túl hatékony, de nedves portörlésre ideális.
Aktív vízadagoló rendszer
Aktív rendszerről akkor beszélhetünk, amikor a víz adagolását nem gravitáció, hanem egy vízpumpa szabályozza. A 2010-es évek végétől jellemző a termékpalettán, a legnagyobb előnye pedig, hogy a vízadagolás szabályozható.
Ebből a szempontból sokkal hatékonyabb, mint a passzív szisztémák, ellenben a robotporszívók továbbra is csak egy nedves felmosó mopot húznak maguk alatt. A legtöbb mai termék ezen a rendszeren alapul.
Egyszerűbb megoldások
Amint megjelentek az aktív rendszerek, azonnal többféle irányban indultak a fejlesztések. A legalapvetőbb modellek jellemzően egy egyszerű pumpával dolgoznak. A szabályozást egy kis villanymotor végzi el, ami dugattyúkhoz hasonlóan nyit vagy zár, ezzel vákuumhatást idézve elő.
Közkedvelt megoldás, mert nagyon olcsó, de szerviztapasztalataink szerint sok hibafaktorral rendelkezik. A vízpumpa rezgésétől ugyanis a befolyó és a kifolyó rész egy idő után képes szétnyílni, amivel a vákuum megszűnik, vagyis víz helyett levegőt fúj, így a mop nem tud átnedvesedni.
Gyakori probléma még, hogy a membránok nyitva maradnak a feltörlés befejeztével, így a víz szabadon ki tud folyni, ami a porszívó alá csöpög, átnedvesíti a padlót. Ezt sok gyártó tovább tudta fejleszteni mechanikus szelepekkel.
A beépített mechanikus szelep csak akkor enged utat a víznek, ha a pumpa elég erős préshatást nyújt. Természetesen itt is van hibalehetőség: a szelepek képesek beragadni, ha hosszú ideig nem használják őket, ami szintén akadályozza a víz áramlását.
Szervizszempontból szerencsés eset, ha a szelep és a tartály különálló egységek, de sok gyártó dolgozik olyan szelepekkel, amelyek szétszerelhetetlen tartályban kaptak helyet. Probléma esetén ilyenkor a komplett tartályt cserélni kell.
Hátrányaiktól eltekintve ezek az aktív rendszerek a legnépszerűbbek, mert olcsók, ugyanakkor megbízhatóságuk már kérdéses.
Perisztaltikus rendszerek
A vízpumpával szerelt robotporszívók egy másik típusát a perisztaltikus rendszerek képvisel. Ilyenkor is villanymotor végzi a munkát, amely két kart mozgat. Az egyik elzárja, a másik kinyitja az átfolyót, ami erőteljes szívóhatást eredményez.
Előnye, hogy nincs szükség beépített szelepre, hiszen önzáró kialakításról beszélünk, aminek nagyon alacsony a meghibásodási aránya, ha tönkre megy, az az esetek többségében a tulajdonos gondatlansága miatt történik.
A nagy mérete és a drágább kialakítása miatt főleg a jobb robotporszívókban találkozhatunk vele, így ilyen elven működik például a Roborock S5 Max, az S6 MaxV és a Q7-es modell, de a VibraRise S7/S8 is hasonló módszerre épül fel.
Aktív és passzív rendszerek
Fontos megemlítenünk, hogy ritkán ugyan, de vannak gyártók akik az aktív és a passzív vízadagoló rendszereket ötvözik egymással. A szisztéma lényege, hogy a víztartályból folyamatosan csöpög a víz, ami mellett egy pumpa is dolgozik, de nem a víz mennyiségére figyel, hanem folyamatosan levegőt juttat a tartályba.
Az elv lényege, hogy a bejutó levegő hatására nyomás keletkezik a tartályban, és emiatt kezd el csöpögni a víz a mopra.
Szintén egy egyszerűen és viszonylag olcsón kivitelezhető megoldás, a legnagyobb előnye viszont, hogy a pumpa nem érintkezik a vízzel, így sokkal hosszabb élettartam várható tőle. Ilyen rendszer dolgozik a Roborock Q8 Max-ban és várhatóan a jövőben érkező belépő- vagy középkategóriás típusoknál is találkozhatunk vele.
Hogyan mos a robotporszívó és felmosó?
Miután megismerkedtünk a robotporszívók vízadagolási rendszereivel, fontos beszélni a másik oldalról is, avagy konkrétan a felmosást végző szisztémákról. Lássuk ezeket sorjában:
Tálcás felmosók
A robotporszívó és felmosó kategórián belül a tálcás felmosórendszer tekinthető a leginkább elterjedtnek. Lényege, hogy a porszívó alján egy speciális tálcaszerű adapter található, amire a „felmosókendő”, a mop erősíthető, mely aktív vagy passzív szisztémán keresztül kapja a vizet.
A tartozékot a porszívó aljának hátsó felére pozícionálják a gyártók azért, hogy ne juthasson nedvesség a szívónyíláson át a gép belsejébe. Ha kellően fejlett navigációval dolgozik, akkor a robot eleve nem is megy porszívózni olyan helyre, ahol korábban felmosott.
Az egyszerűbb típusoknál a tálca csak fel van függesztve, így addig működik a nedves feltörlés, amíg csatlakozik a porszívóhoz, illetve van víz a tartályban. Ennek köszönhetően a lábtörlőket és a szőnyegeket is felmossa, ha csak nem olyan fejlett az algoritmusa, hogy megadhatók neki úgynevezett no-mop zónák, ahol tilos a nedves feltörlés.
A rendszer nagy hátránya, hogy ha a mop bekoszolódott a takarítás elején, ugyanazzal a koszos kendővel töröl fel a lakás többi pontján, amivel a helyzet csak tovább romlik. Ez nyilván kiküszöbölhető, ha a takarítás közben mopot cserélünk vagy megtisztítjuk, de ennek a feltétele, hogy valaki a takarítás közben otthon tartózkodjon.
Az emelhető mopok
A tálcás felmosók egy magasabb szintjét képviselik azok a robotporszívók, amelyek emelhető moppal rendelkeznek. Egy olyan mechanizmusról van szó, ami képes a megfelelő szenzorokon keresztül megkülönböztetni a szőnyeget a kemény padlótól, így ha olyan helyre ér a porszívó, ahol nem szabad felmosnia, egyszerűen felemeli néhány centire a nedves feltörlőt és semmit sem vizez össze.
Költséges technológia, amit csak a prémium modellekben használnak (például Roborock S7/S8), de kifejezetten hatékony, ha többféle burkolat van otthonunkban.
A vibrációs mopok
A tálcás felmosás egy új generációját hozták el a vibrációs mopok. A technológia lényege, hogy a tálca egy mozgó mechanizmusra épül fel, azaz nemcsak húzza maga alatt a nedves mopot, hanem közben rezegteti is, így enyhe súroló hatást lehet elérni vele a padlón.
Előnye a magasabb szintű hatékonyságban keresendő – a makacsabb szennyeződések is feltörölhetők vele –, de ugyanúgy megmaradt az a hátránya, hogy a koszos kendőt menet közben cserélni kell.
Az moptisztító dokkolók
Miután a tálcás mopok hátrányait a gyártók is felismerték, a dokkolók fejlesztésébe kezdtek. Ma már vannak olyan multifunkciós állomások, amelyek képesek a portartály ürítése vagy a víztartály utántöltése mellett arra is, hogy kimossák a koszos mopot, sőt meg is szárítsák azt.
Ezek a rendszerek jelenleg a legfejlettebbek a piacon, és dacára annak, hogy nagyon kényelmesek, alaposan megdrágítják a porszívókat, illetve sok extra karbantartást igényelnek, hiszen rengeteg piszkos víz marad utánuk a dokkoló árkaiban.
Nem mellesleg a dokkolókon újabb hibaforrások jelentkezhetnek, ami az esetleges javítási költségeket még tovább növelheti egy robotporszívó szervizben.
Forgó mopos felmosók
A kör alakú- vagy forgó mopos felmosók egy újabb kaput nyitottak meg a robotporszívó és felmosó kapcsolatában. Egy viszonylag friss technológiai újdonság, aminek a lényege, hogy a mopok egy, illetve jellemzően inkább kettő forgótárcsára vannak rögzítve és forgó mozgásuk révén súroló hatást eredményeznek a padlón.
Működésüket tárcsánként egy motor biztosítja, az extra alkatrészek miatt pedig nagyobb nyomást is gyakorol a padlóra, ezáltal az eddigi teszteredmények alapján különösen hatékony megoldás.
A sok extra alkatrész nyilván hátrány is, hiszen az ilyen típusú robotoknak kisebb a portartálya, de vannak modellek, amelyekből a víztartály is kikerült. Esetükben a porszívó mindig a dokkolóra megy vissza, ahol megtörténik a nedvesítés és az öblítés, amivel a takarítás sokkal tovább tart.
Nyilván akadnak beépített víztartállyal rendelkező modellek is (mint például a Roborock Q Revo), de mivel a kombinált dokkoló itt sem hiányozhat, ez nagyon magas vételárat jelent.
Természetesen vannak már olcsóbb forgó mopos robotporszívók, de ezek a belépő szintet képviselik, gyakran dokkoló sem jár hozzájuk, így a felhasználó feladata minden esetben a rendszer karbantartása. Ilyen például a Xiaomi S10+ is.
Tapasztalatok és tanácsok robotporszívó és felmosó vásárlása előtt
Most, hogy már ismerjük a robotporszívó és felmosó kapcsolódó technológiai hátterét, konklúzióként fontosnak tartanánk megosztani néhány tapasztalatot és tanácsot ahhoz, hogy jól dönthessünk.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a tálcás és a forgó mopos felmosó rendszer között a hatékonyság szempontjából nincs jelentős különbség, egyik sem jobb, mint a másik abban az esetben, ha a forgó felmosókat a vibrációs mopokkal említjük egy lapon.
Bármelyik rendszer mellett is döntünk, mindegyiket nagy odafigyeléssel kell használni, hiszen a víz és az elektromos rendszerek találkozásából könnyen történhet galiba.
Akárcsak a kézi felmosás, a robotporszívós felmosás is tanulást igényel, különös tekintettel a vízmennyiség pontos beállítására, hiszen az sem jó, ha a padlón áll a víz, de az sem, ha alig nedvesíti meg a felületet a mop az áthaladáskor. A pontos mennyiséget lényeges eltalálni, megakadályozva ezzel, hogy víz jusson a szívómotorba.
Mindig tartsuk be a gyártó utasításait a használatkor! A legtöbb gyártó már a kézikönyvben jelzi, hogy a felmosás után mindig távolítsuk el a vizes mopot, vagy ne töltsünk bele vegyszeres vizet, mert az károsíthatja a belső elemeket.
Robotporszívó szervizünkben gyakran találkozunk olyan esetekkel, amikor ezt megkerülik a felhasználók, és saját bevallásuk szerint csak pár csepp padlótisztítót tettek a robotba vagy a felmosórészre, de ennek ellenére is meghibásodás lépett fel. A gyártó utasításait tehát mindig vegyük figyelembe, mert költséges javítás lehet az eredménye.
A belső vízkövesedés megelőzése érdekében ajánlott mindig lágy vízzel használni a felmosó funkciót. Egyes gyártók ugyan készítenek tisztító adalékokat, amelyek eredményesebbé tehetik a felmosást, de hatékonyságuk meg sem közelíti a háztartási tisztítószerekét.
Van egy minimális illatuk és használatukkal nem büdösödik be olyan hamar a mop, sőt a felmosórendszer egyes elemeinek a tisztításáról is gondoskodik az ilyen adalék, de ennél többet nem igazán várhatunk tőle.
A várakozások szerint a gyártók a közeli jövőben megoldják, hogy háztartási vegyszerekkel is működjenek a robotporszívók, ami egy újabb lépés lehet ahhoz, hogy kijelenthető legyen: a felmosás funkció már majdnem olyan minőséget képvisel, mint manuálisan.
Bár a robotporszívók felmosó funkciója már jól kiforrott technológia, de azért még nagyon sok fejlesztést igényel, több ponton is finomítható. Minél drágább típust választunk, annál jobb eredményeket érhetünk el vele.Amennyiben bizonytalan lenne egy robotporszívó és felmosó megvásárlása kapcsán vagy tanácsra van szüksége, keresse bizalommal szervizünket: robotporszívó szerviz Budapest.